Saturday, July 13, 2013

To Market, To Market


You know how the saying goes?

To market, to market to buy a fat pig.  Home again, home again, jiggity-jig!

Well, I didn't exactly buy a fat pig, nor did I want to.

But I did come home with some goodies.

After my big debate over our Vege Patch Foodbox, I thought I'd try the local markets again.

This is what I got:


It cost me $23.  Including the fudge!  Grin.  It was good.  Really.  Good.  Fudge.  The produce isn't half bad either!  All very fresh.  Most impressed by the cauli for $1.50, locally grown.

Still debating, but it is looking more likley that this is the best way for us to go, provided I am disciplined enough to head out and buy a decent amount, then use it all up!  It just means we get more of what we actually want/need and less extras.  If you don't count the fudge!  But I figured the total cost was so reasonable, why not a little 'payment' for all our hard work going and buying it!  Hehe.


Amy

2 comments:

MaxineD said...

That Cauli looks fantastic - and great to find some awesome fudge :-).
Blessings and love
M

Elizabeth said...

Yummy... fudge!

I must try making some again, my last lot (and first ever lot) did not work out... but with a lot more confidence in the kitchen now, maybe it'll be worth trying again.